W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej Wiesław Ochman i goście - Płocka Orkiestra Symfoniczna

Pokaż wyszukiwarkęPokaż narzędzia dostępności
Płocka Orkiestra Symfoniczna Aktualności W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej Wiesław Ochman i goście

W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej Wiesław Ochman i goście

Płoccy symfonicy zapraszają na spotkanie z Wiesławem Ochmanem i jego fantastycznymi anegdotami. W koncercie „Muzyka dla przyjaciół – Wiesław Ochman i jego goście” wystąpią: sopranistka Anna Lasota, tenor Rafał Bartmiński, baryton Jakub Milewski. Zabrzmią najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe. Nie zabraknie muzycznych niespodzianek. Data koncertu nie jest przypadkowa – 8 marca, święto pań.

Nie wszyscy wiedzą, że zanim Wiesław Ochman rozpoczął karierę śpiewaka operowego, zdobył dyplom inżyniera-ceramika Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Śpiewu uczył się pod kierunkiem Gustawa Serafina, Marii Szłapak, Sergiusza Nadgryzowskiego i Jerzego Gaczka. W 1960 roku debiutował w Operze Śląskiej w Bytomiu w roli Edgara w „Łucji z Lammermooru” Donizettiego. W 1965 roku zaśpiewał partię Jontka w „Halce” Moniuszki w Teatrze Wielkim.

Występował we wszystkich znakomitych salach operowych na świecie: od La Scali, poprzez Berlin, Madryt, Buenos Aires, Salzburg, Sewillę, Marsylię, Rzym do Metropolitan Opera, w której spędził 15 sezonów. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach. Śpiewał w Carnegie Hall, Wiener Musikverein, Salle Pleyel w Paryżu, pod batutą wielu znakomitych dyrygentów jak: Herbert von Karajan, Karl Boehm, Leonard Bernstein, Nello Santi, Giuseppe Patanè, James Levine, Charles Mackerras, Christoph von Dohnanyi, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Włodzimierz Ormicki, Krzysztof Missona, Stanisław Wisłocki, Stefan Rachoń, Zdzisław Górzyński, Karol Stryja, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Tadeusz Serafin, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk. Organizował wydarzenia charytatywne – aukcje polskich dzieł sztuki w Nowym Jorku – dochód przeznaczył m.in. na renowację Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. Nagrał kilkadziesiąt płyt dla renomowanych wytwórni jak Deutsche Grammophon, Polydor, EMI, Decca, Supraphon. Podczas koncertu z Płocką Orkiestrą Symfoniczną Ochman podzieli się fascynującymi opowieściami z życia śpiewaka operowego.

W koncercie „Muzyka dla przyjaciół…” symfoników poprowadzi dyrygent Mieczysław Smyda. Absolwent Wydziału Instrumentalnego (klasa skrzypiec) Akademii Muzycznej w Krakowie, studiów podyplomowych na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym AM w Katowicach (specjalność: kameralistyka w klasie Marka Mosia) oraz studiów podyplomowych na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu o specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa. Przez kilkanaście lat prowadził Krynicką Orkiestrę Zdrojową. Obecnie kieruje PSM I stopnia w Krynicy Zdroju.

W ariach usłyszymy Annę Lasotę. Sopranistka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej. Od 2008 roku występuje w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w rolach operetkowych i musicalowych. Ukończyła kurs interpretacji słowa w pieśni francuskiej. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie wzięła udział w prawykonaniu „Missa sollemnis, Hommage a Josquin des Pres” na sopran, trzygłosowy chór mieszany i sześć instrumentów dętych blaszanych. Od 2011r. jako solistka występuje w ramach Koncertów Muzyki Filmowej oraz współpracuje z Barokową Orkiestrą Accademia dell’Arcadia z Poznania. W czerwcu 2016 roku otrzymała prestiżową nagrodę dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej podczas X edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Obecnie występuje w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w musicalu „Piękna i Bestia”.

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Rafał Bartmiński to laureat III miejsca na XI Konkursie Wokalnym im. Ady Sarii w Nowym Sączu oraz II miejsca i 11 nagród pozaregulaminowych podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego w reżyserii Macieja Prusa (2002 r., Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie). Ma w repertuarze główne partie tenorowe: Tamino w „W krainie Czarodziejskiego Fletu” W. A. Mozarta, Jontek w „Halce”, Stefan w „Strasznym Dworze” Moniuszki, Ismael w „Nabucco” Verdiego, Pinkerton w „Madama Butterfly” Pucciniego. Występował także w oratoriach Krzysztofa Pendereckiego – „Te deum”, „Kosmogonia”, „Siedem bram Jerozolimy”. Zaśpiewał także w „Credo” Krzysztofa Pendereckiego na jubileuszowej gali z okazji 80. urodzin kompozytora.

Baryton Jakub Milewski jest kierownikiem artystycznym Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie (klasa prof. Roberta Cieśli) na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Koncertował w wielu miastach Polski, a także w Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Komponuje. Napisał m.in. Kantatę „Totus Tuus – CałyM Twój…” z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu, „Kantatę Przemienienia”. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”.

Bilety na koncert w cenie 60 zł można kupić w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl.

(lesz)

Kategoria: Aktualności

Sponsorzy

Miejska instytucja kultury

finansowana z budżetu miasta Płocka

Logo miasta Płock