26. Letni Festiwal Muzyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej - Płocka Orkiestra Symfoniczna

Pokaż wyszukiwarkęPokaż narzędzia dostępności
Płocka Orkiestra Symfoniczna Aktualności 26. Letni Festiwal Muzyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

26. Letni Festiwal Muzyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed nami 26. Edycja Letniego Festiwalu Muzycznego w ramach którego odbędą się cztery koncerty, pierwszy odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 19:00 w Auli im. Kajetana Morykoniego w Płocku.

Płoccy symfonicy zainaugurują tegoroczną edycję festiwalu koncertem „Na dwoje skrzypiec” podczas którego w roli solistek wystąpią skrzypaczki na co dzień związane z Płocką Orkiestrą Symfoniczną – Ewelina Karna i Katarzyna Hermanowicz, którym towarzyszyć będzie Kwintet Smyczkowy Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Łukasza Hermanowicza. Podczas wydarzenia zabrzmią Adagio i Fuga c-moll KV 546 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Podwójny koncert skrzypcowy BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha oraz Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 Edwarda Griega.

Drugi festiwalowy koncert odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 19 w sali Art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tym razem „Od klasyki do rozrywki”. Po raz pierwszy w historii Letniego Festiwalu Muzycznego wystąpi kwartet akordeonowy.

Gdański Kwartet Akordeonowy to zespół złożony z artystów młodego pokolenia związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Członkowie zespołu są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, występują jako soliści i kameraliści w wielu projektach muzycznych. Głównym celem powstania zespołu było zamiłowanie do muzyki kameralnej oraz chęć prezentacji możliwości czterech akordeonów. Repertuar zespołu to synteza muzycznych zainteresowań czworga akordeonistów. Zespół tworzą: Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Paweł Wiśniewski, Wojciech Ulanowski. 

W programie m.in. kompozycje Musorgskiego, Brahmsa, Dworzaka, Piazzolli, Montiego.

Trzeci koncert w ramach 26. Letniego Festiwalu Muzycznego, to wydarzenie pn. „Kwartety epok”, które odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 19 w Auli im. Kajetana Morykoniego w Płocku.

Tym razem na scenie zaprezentuje się Shoven Quartet w składzie: Wojciech Sojka (skrzypce), Olivia Bujnowicz (skrzypce), Wiktoria Błaszczak (altówka), Wojciech Bafeltowski (wiolonczela). Założony w 2019 roku jeden z najbardziej obiecujących młodych kwartetów smyczkowych w Polsce. Od początku działalności artystycznej miał okazję rozwijać się i współpracować z wybitnymi muzykami, takimi jak: Marcin Markowicz, Marcin Masecki, Konstantin Heidrich, Volodia Mykytka, Daniel Stabrawa, Andriy Viytovych, Sebastian Aleksandrowicz, Łukasz Chrzęszczyk.

Shoven Quartet otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach m.in.: IV nagroda oraz dwie nagrody koncertowe na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie (2023), I nagroda na Beethoven International Music Competition (2023), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera (2021).

Zespół został również laureatem konkursu na rezydencję zespołu kameralnego w ramach V Edycji Festiwalu Szczecin Classic (2023).

W ciągu pięciu lat swojej działalności Shoven Quartet gościł na prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: Festiwal Księżnej Daisy (2024), Festiwal Wieczory w Arsenale (2024), Festiwal „Strefa Ciszy” (2023), Festiwal „Trzy-Czte-Ry” (2023), Festiwal „Tych Mniej Znanych”(2022).

Zespół wykonuje zarówno utwory muzyki dawnej, klasycznej, romantycznej, jak i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów polskich.

Podczas wieczoru zabrzmią takie kompozycje jak Kwartet smyczkowy C-dur „Cesarski” op. 76 nr 3 Josepha Haydna, Kwartet smyczkowy nr 13 a-moll „Rosamunde” Franza Schuberta oraz Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 Claude Debussy’ego.

Ostatni koncert 26. edycji Letniego Festiwalu Muzycznego, to wydarzenie pn. „Poezja i muzyka”, które odbędzie się 1 września o godzinie 19 w Kościele pw. św. Bartłomieja „Fara”.

Tym razem zaprezentuje się przed Państwem Płocka Orkiestra Symfoniczna w pełnym składzie, którą od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi maestro Tomasz Tokarczyk.

Wraz z płockimi symfonikami wystąpi także Mariusz Godlewski – baryton. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Był stypendystą wrocławskiego Samorządu w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych Utalentowanych Wrocławian oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2001-2002 przebywał na stypendium w Wiedniu w klasie prof. Leopolda Spitzera. W 2002 roku zadebiutował w Operze Narodowej w Warszawie partią Peleasa w operze Debussy’ego Peleas i Melizanda. Jest śpiewakiem goszczącym na wielu scenach operowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent – rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W przygotowaniach do koncertu pod okiem Tomasza Tokarczyka weźmie udział Justyna Chmielek-Korbut w roli dyrygenta – rezydenta.

Justyna Chmielek-Korbut – dyrygentka, puzonistka, skrzypaczka, pedagog, tamburmajorka.  Laureatka Programu Dyrygent – Rezydent Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: Orkiestra Symfoniczna Passionart, Filharmonia Krakowska, a w latach 2024 – 2025 Dyrygent – Rezydent w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej.

Podczas wydarzenia zabrzmią Pieśni biblijne op. 99 Antonina Dvořáka oraz VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.

Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Kategoria: Aktualności

Sponsorzy

Miejska instytucja kultury

finansowana z budżetu miasta Płocka

Logo miasta Płock