Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – Nowoczesne technologie w muzyce
Realizacja przedsięwzięcia pn. „Nowoczesne technologie w muzyce” objęta jest wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w formie grantu z planu rozwojowego w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Umowa nr 25/KPO. GRANTY/NIMiT/2024.
Konkurs: KPO.GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Jednostka Wspierająca: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Zadanie: Nowoczesne technologie w muzyce
Wsparcie: 80.000,00 zł
Całkowity koszt zadania: 110 777,76 zł
Termin wykonania zadania: do 20.12.2024 r.
Opis przedsięwzięcia:
Realizacja zadania zakłada współpracę z lokalną uczelnią wyższą poprzez organizację sympozjum skierowanego do studentów Akademii Mazowieckiej w Płocku zwieńczonej koncertem „Audiofeels symfonicznie”. Naszym celem jest popularyzowanie sztuki muzycznej wśród społeczeństwa Płocka i regionu, rozwój kompetencji cyfrowych w zakresie nowoczesnych technologii stosowanych w muzyce oraz współczesnych technik promocji wydarzeń kulturalnych w przestrzeni wirtualnej. Studenci rzadko uczęszczają na koncerty prezentujące muzykę symfoniczną, nie znają jej, dlatego przede wszystkim naszym zadaniem jest ich edukowanie polegające na pokazywaniu piękna sztuki muzycznej i zachęceniu do czynnego udziału w kulturze wyższej. Odbiorcami zadania będzie min. 400 osób.
12 grudnia 2024, Aula Akademii Mazowieckiej w Płocku, ul. Gałczyńskiego 28
Sympozjum naukowe „Nowoczesne technologie w muzyce” skierowane do studentów Akademii Mazowieckiej w Płocku
1/ Produkcja muzyki – proces komponowania i aranżacji.
Wykład ekspercki – dr Tomasz Szymuś (UWM Olsztyn, Tomasz Szymuś Orkiestra)
Tomasz Szymuś, kompozytor, aranżer, dyrygent i wykładowca akademicki. Skomponował musicale „Pora jeziora” 2021 i „Kopernik” 2023. Prowadzi własny zespół – „Tomasz Szymuś Orkiestra”, złożony z najlepszych polskich instrumentalistów, z którym stale koncertuje i nagrywa.
Jest znany ze współpracy z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej. Zaaranżował i poprowadził koncert z okazji 20-lecia TVN oraz 25-lecia POLSATU. Pod jego batutą odbył się jubileusz 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie. W 2016/17 prowadził zaaranżowane przez siebie koncerty Muzyki Filmowej, które w gwiazdorskiej oprawie zabrzmiały w największych miastach Polski. Współpracuje z wybitnymi artystami polskiej i zagranicznej sceny rozrywkowej.
Jako dyrygent i aranżer, od wielu lat przygotowuje oprawy muzyczne prestiżowych festiwali oraz imprez muzycznych i kulturalnych. Festiwale w Sopocie, Opolu, Krakowie – Festiwal TWIST pamięci Zbigniewa Wodeckiego. Z powodzeniem prowadzi muzycznie największe Gale: Europejskie Nagrody Filmowe, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, „Złote Kaczki”, Festiwal Cyrku w Monte Carlo.
Tomasz Szymuś współpracował także z warszawskim Teatrem Muzycznym ROMA przy spektaklach: „Piotruś Pan”, „Miss Saigon”, „Koty”, „Grease”, „Taniec Wampirów”. Znaczną część jego dorobku zajmuje praca w telewizyjnych programach muzycznych. Od kilkunastu dyryguje swoją orkiestrą w programie „Taniec z Gwiazdami”, do którego też pisze aranżacje utworów. Był kierownikiem muzycznym programu muzycznego X-Factor, pracował także przy produkcji programów muzycznych: Mam talent, Must be the music, Szansa na sukces, Tata Show, Idol, Dubidu, OPPA, Malwy, Budzik, Od przedszkola do Opola.
Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt CD, nagranych ze swoją orkiestrą, swoimi kompozycjami – (muzyka z musicalu „Pora Jeziora”) oraz z wybitnymi artystami polskiej estrady jako producent muzyczny, dyrygent, aranżer, kompozytor i wykonawca (instrumenty klawiszowe).
2/ Informacja podstawową substancją twórczości. Zastosowanie technik informacyjnych przy produkcji dźwięku.
Wykład ekspercki – mgr Jacek Gładkowski (UWM Olsztyn, Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie)
Jacek Gładkowski, od czasu ukończenia studiów na Wydziale Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Warszawie zawodowo związany z Polskim Radiem. Specjalizuje się w rejestracji, transmisji i nagłośnieniu wydarzeń muzycznych odbywających się na żywo, co pozwala łączyć perspektywę reżysera dźwięku transmisyjnego i realizatora nagłośnienia. Rocznie obsługuje dziesiątki koncertów na żywo, zarówno w studiach Polskiego Radia, jak i podczas plenerowych festiwali, takich jak Lato z Radiem czy Męskie Granie. Realizuje również nagrania studyjne, które stanowią mniejszą część działalności zawodowej.
Od kilku lat współpracuje z Koalicją Dźwięku przy produkcji dźwięku telewizyjnego. Pracował przy dużych wydarzeniach muzycznych, takich jak koncerty sylwestrowe czy programy rozrywkowe, a także przy programach dubbingowych, głównie dla firmy Eurocom, z którą współpracował przez kilka lat po studiach.
Prowadzi działalność w domowej pracowni, gdzie miksuje powierzony materiał, zarówno nagrania studyjne, jak i mixy koncertowe. Realizuje nagłośnienia, współpracując z artystami takimi jak Milo Kurtis, Dorota Miśkiewicz, Rodzina Pospieszalskich.
Od dwóch lat jest asystentem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na kierunku Produkcja Muzyczna i Realizacja Dźwięku, gdzie prowadzi zajęcia dotyczące dźwięku live, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem praktycznym. Sam określa się jako realizator dźwięku koncertowego.
3/ Tworzymy muzykę na żywo: od pomysłu do gotowego utworu progressive house.
Warsztaty produkcji muzycznej – Wiktor Mieczykowski (Akademia Muzyczna w Poznaniu / UWM w Olsztynie)
Wiktor Mieczykowski, utalentowany skrzypek i innowacyjny artysta muzyczny, łączący klasyczne tradycje z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie ukończył studia I stopnia w klasie skrzypiec prof. dr hab. Marcina Baranowskiego. Aktualnie kontynuuje swoją edukację na studiach magisterskich w tej samej uczelni, nadal rozwijając swoje umiejętności pod okiem prof. dr hab. M. Baranowskiego. Oprócz głównego kierunku studiów, Wiktor jest również studentem III roku Produkcji muzycznej i realizacji dźwięku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jego wszechstronne wykształcenie muzyczne oraz pasja do muzyki elektronicznej pozwalają mu na tworzenie wyjątkowych projektów, które harmonijnie łączą tradycyjne i współczesne elementy. Wiktor jest laureatem ponad 20 konkursów skrzypcowych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym, co świadczy o jego wybitnych umiejętnościach i zaangażowaniu w rozwój artystyczny.
Od 2016 roku współtworzył duet The MieCze z pianistą Gabrielem Czerniejewskim, absolwentem studiów licencjackich w Royal College of Music w Londynie (od września 2024 student I roku studiów magisterskich w Royal College of Music w Londynie). Duet rozpoczął swoją działalność od wykonywania coverów utworów muzyki popularnej na skrzypcach i fortepianie, a od 2021 roku tworzy własne kompozycje. W 2024 roku, Wiktor i Gabriel zainicjowali projekt Bass Guys, w którym koncentrują się na tworzeniu autorskiej muzyki w gatunku progressive house. Współpracują z renomowanym niemieckim producentem, Felixem Lehmannem (Jan Blomqvist, Ben Bohmer, Adriatique, WhoMadeWho), tworząc utwory, które łączą elementy klasyczne z wpływami progresywnego house’u i popu. Ich muzyka przynosi porywające i niezapomniane doznania dla publiczności, stanowiąc unikalne połączenie tradycyjnych i współczesnych elementów. Wiktor, z wykształceniem klasycznym i pasją do brzmień elektronicznych, kontynuuje swoją muzyczną podróż, dążąc do kreowania innowacyjnych i inspirujących dzieł, które przekraczają granice gatunków i epok.
Szczegółowy program sympozjum: BROSZURA INFORMACYJNA
13 grudnia 2024, godz. 19:00, sala koncertowa PSM, ul. Kolegialna 23
Koncert „Audiofeels symfonicznie”
Wykonawcy:
Audiofeels
Chór
Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego
Izabela Polakowska-Rybska – dyrygent
Program:
Symfoniczne wersje utworów legendarnych zespołów: Queen, U2, Led Zeppelin, Kings of Leon, Guns N’Roses, The Rollings Stones, The Beatles, Coldplay, Lenny Kravitz, Pink Floyd, Red Hot Chili Peppers
Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl
Link do zakupu biletów: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-838-audiofeels-symfonicznie-117983?id=675948#overall