Inauguracja 48. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej - Płocka Orkiestra Symfoniczna

Pokaż wyszukiwarkęPokaż narzędzia dostępności
Płocka Orkiestra Symfoniczna Aktualności Inauguracja 48. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Inauguracja 48. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Przed nami Inauguracja 48. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej, która odbędzie się 13 września o godzinie 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.

Podczas wydarzenia Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Joanna Natalia Ślusarczyk. Polska dyrygentka, laureatka wielu nagród na Międzynarodowych Konkursach Dyrygenckich.

W marcu 2022 roku zdobyła II Miejsce na największym konkursie dyrygenckim dla kobiet „La Maestra Competition” w Paryżu. W sezonie artystycznym 2018-2019 pełniła funkcję Dyrygenta-Rezydenta Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Absolwentka Dyrygentury Symfoniczno-Operowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie maestro Mirosława Jacka Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem). Jest również absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem).

Poza licznymi koncertami w kraju, dyrygowała także w Stanach Zjednoczonych (Illinois, Ohio), Izraelu, Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.

Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach dyrygenckich – zarówno w Polsce jak i za granicą – w klasie mistrzowskiej maestro Daniele Gattiego we Włoszech, Colina Mettersa w Londynie, Achima Holuba – również w Londynie, Luisa M. Clementiego w Portugalii, Jonathana Bretta w Budapeszcie.

W latach 2012-2014 była finalistką trzech edycji Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich prowadzonych kolejno przez maestro Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Jacka Kaspszyka. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Małopolskiej Orkiestry Kameralnej, a także dyrygentem Krakowskiej Młodej Orkiestry Kameralnej, z którą odbyła kilka zagranicznych tras koncertowych.

Uhonorowana została między innymi „Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”, „Stypendium Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”, „Stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso”, a także „Nagrodą Główną Powiatu Krakowskiego” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W przygotowaniach do koncertu ponownie weźmie udział Justyna Chmielek – Korbut, Dyrygent – Rezydent Płockiej Orkiestry Symfonicznej w latach 2024 – 2025.

Podczas koncertu zabrzmi I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz III Symfonia C-dur op. 52 Jeana Sibeliusa w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk oraz Michała Karola Szymanowskiego – pianisty, kameralisty i dyrygenta.

Dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie oraz cyklu letnich koncertów przy pomniku Paderewskiego w Parku Ujazdowskim w Warszawie – „Paderewski na Ujazdowie”. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc klasę fortepianu w macierzystej Uczelni.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: im. S. Moniuszki w Rzeszowie, im. F. Chopina w Darmstadt, MozARTe w Akwizgranie, im. F. Chopina w Daegu w Korei, im. J. Zarębskiego w Warszawie, Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach, im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, im. V. Horowitza w Kijowie czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W 2015 reprezentował Polskę w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Michał Szymanowski koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Polski oraz w wielu filharmoniach na całym świecie, m. in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii czy Korei. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym: Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano, a także czterokrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ w Warszawie, gdzie brawurowo wykonał m. in. koncerty fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Wieniawskiego czy Zygmunta Stojowskiego.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Juri Gilbo, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Antoni Wit, José Maria Florêncio czy Marek Pijarowski.

Jest jurorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m. in: przewodniczącym jury konkursu „Yamaha Music Europe Foundation” (2024), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Szafarnii (2024), Międzynarodowego Konkursu Dla Młodych Pianistów Pamięci Vladimira Horowitza, Kijów-Genewa (2023), Konkursu Pianistycznego Dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza w Nakle nad Notecią, a także sekretarzem jury XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022).

Bilety w cenie 40 zł* (*Z Płocką Kartą Mieszkańca w cenie 30 zł) są dostępne w sprzedaży w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent – rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria: Aktualności

Sponsorzy

Miejska instytucja kultury

finansowana z budżetu miasta Płocka

Logo miasta Płock