Kwiecień i maj z Płocką Orkiestrą Symfoniczną - Płocka Orkiestra Symfoniczna

Pokaż wyszukiwarkęPokaż narzędzia dostępności
Płocka Orkiestra Symfoniczna Aktualności Kwiecień i maj z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

Kwiecień i maj z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

„Wędrówki po pięciolinii” – 21.04.2024, g. 10.30 i 11.30, sala koncertowa PSM

Przed nami „Wędrówki po pięciolinii”, czyli cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych organizowany przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną dla dzieci poniżej 3. roku życia i ich opiekunów. Koncerty te mają na celu zapoznanie dzieci z muzyką, z instrumentami, ich nazwami oraz sposobem grania. Podczas każdego spotkania prezentowane są fragmenty utworów muzyki klasycznej, przeplatane z wykonywaniem piosenek dostosowanych do możliwości percepcyjnych dzieci.

Słuchając muzyki, dzieci uczestniczące w koncertach skupiają się na takich jej elementach, jak rytm czy ruch, co ma pozytywny wpływ na stan psychofizyczny dziecka, pełni funkcję profilaktyczną lub terapeutyczną. Odpowiednio dla małych melomanów dobrane i przygotowane jest całe otoczenie. Dzieci zasiadają na wygodnych pufach, scena pokryta jest dywanami z postaciami z bajek, dzieci bawią się kolorami światła. Na scenie ustawione są instrumenty.

Najmłodsi miłośnicy muzyki już mogą rezerwować czas w niedzielne przedpołudnie, 21 kwietnia – pierwszy koncert o godzinie 10.30, kolejny o 11.30, tradycyjnie w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Kolegialnej 23.

„Konie, słonie i żabki, czyli o ilustracyjnych możliwościach instrumentów”, to tytuł najbliższego spotkania. Rozkwitająca przyroda to pretekst, by porozmawiać o niezwykłych dźwiękonaśladowczych możliwościach instrumentów. Szczekające pieski, kumkające żabki, galopujące koniki, a nawet słoń będą muzycznymi bohaterami naszego koncertu. Jeśli lubicie zwierzęta to na pewno spodoba Wam się nasz koncert.

Ciocia Ada (Adriana Wdziękońska) wystąpi wraz z Łukaszem Przykłockim (śpiew), Konradem Nowakowskim (klarnet), Maciejem Gorczycą (trąbka) oraz Arturem Pilchem (fortepian).

Bilety w cenie: 15 zł (bilet dla dziecka) i 20 zł (bilet dla osoby dorosłej) można nabyć stacjonarnie w kasie biletowej POS przy ulicy Bielskiej 9/11 oraz w serwisie Bilety24

„Lata 20. i 30. – polskie i światowe przeboje” – 26.04.2024, g. 19.00, sala koncertowa PSM

W piątek, 26 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejny koncert pn. „Lata 20. i 30. – polskie i światowe przeboje”, który odbędzie się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, o godz. 19:00.

W Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym kino było jednym z najbardziej lubianych sposobów spędzania wolnego czasu. Gwiazdy filmowe były wynoszonymi na piedestały ikonami, na filmy z Dymszą, Bodo, Żabczyńskim, Ordonówną chodzili wszyscy. Niezwykły rozwój przeżywały również operetki, rewie i kabarety. Polska muzyka tamtych lat idealnie wpisała się w obowiązującym wówczas model rozrywki – lekkiej, skrojonej pod mieszczańskie gusta, a jednak obdarzonej osobliwym urokiem, wdziękiem, a niekiedy i smakiem.

W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych królował jazz. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku, który upowszechnił jazz na całym świecie: wokalista i trębacz Louis Armstrong. Lata 30 to era swingu. Powstają cieszące się popularnością musicale – jedyna rdzennie amerykańska forma muzyczno – teatralna. Nie słabną powstające standardy jazzowe wykonywane przez Freda Astaire, Elle Fitzgerald czy Louisa Armstronga.

W Polsce muzykę jazzową popularyzowało radio, w którego programie w 1937 roku jazz zajmował najwięcej czasu antenowego z programów muzycznych. Pod koniec lat 30. pojawiła się w Polsce swingowa faza jazzu, uprawiana przez big bandy Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego.

Solistami podczas koncertu będą Paulina Grochowska – Stekla i Kuba Jurzyk.

Paulina Grochowska-Stekla jest absolwentką Państwowego Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Występuje na deskach teatrów muzycznych w całej Polsce jako aktorka musicalowa, dubbingowa oraz trener wokalny. Występowała na festiwalach teatralnych w Gruzji, Holandii oraz Litwie. Koncertowała we Włoszech, Niemczech i Izraelu. Laureatka I miejsca na 52. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wystąpiła w 54. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Została półfinalistką międzynarodowego konkursu piosenki International Songwriting Competition 2020. Jest uczestniczką programu „Bitwa tenorów na róże”. Jest także wokalistką studia Accantus, z którym wystąpiła w trasach koncertowych „Accantus Live”. Była solistką trasy koncertowej „Disney Księżniczki”. W 2024 roku wystąpiła w koncertach pt. „Tribute to Anna Jantar” w Stanach Zjednoczonych. Obecnie występuje jako wokalistka orkiestry programu „Taniec z Gwiazdami”, a także pracuje nad własnym materiałem muzycznym.

Kuba Jurzyk, wokalista, aktor dubbingowy. Finalista programu xFactor. Szerszej publiczności dał się poznać na Youtubie, gdzie między innymi współtworzy kanał Studio Accantus, a filmy z jego udziałem przekraczają 100 mln wyświetleń. Wielokrotnie użyczył swojego głosu w produkcjach Disneya, Netflixa, Amazona oraz wielu, wielu innych. Absolwent wydziału wokalno-estradowego ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Oprócz solistów na scenie nie zabraknie także sekcji w składzie: Artur Jurek – fortepian, Dariusz Herbasz – saksofon, Jarosław Stokowski – kontrabas, Łukasz Łapiński – perkusja oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją maestro Ariela Ludwiczaka.

Podczas wieczoru zabrzmią polskie i światowe szlagiery z lat 20. i 30., m.in. „Na pierwszy znak”, „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Cheek to Cheek”, „Over the Rainbow” i wiele innych.

Zainteresowanie wydarzeniem jest bardzo duże, a pula biletów co raz mniejsza, także jeśli ktoś jeszcze nie ma biletu, a chciałby przyjść na koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej, serdecznie zapraszamy do kasy biletowej POS lub do serwisu Bilety24, gdzie można zakupić bilet online.

„VOŁOSI – 25. PIKNIK EUROPEJSKI” – 10.05.2024 g. 18.00, sala koncertowa PSM

VOŁOSI to fenomen na scenie muzyki światowej. Zespół powstał po nieoczekiwanym spotkaniu artystów tradycyjnych i współczesnych w sercu polskich gór. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych, posunęli się znacznie dalej.

Koncert w ramach 25. Pikniku Europejskiego będzie muzyczną podróżą dedykowaną wszystkim odkrywcom, osobom poszukującym pięknych, nastrojowych, zapadających w pamięć melodii oraz tym, którzy potrzebują mocnej dawki energii.

VOŁOSI zagrali ponad 820 koncertów na całym świecie goszcząc w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach. Ich koncerty były transmitowane przez BBC, WDR3, 2 i 3 Polskiego Radia, Ö1 i koreańskie MBC.

Już 10 maja o godzinie 18.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpią VOŁOSI w składzie: Krzysztof Lasoń – skrzypce, Stanisław Lasoń – wiolonczela, Robert Waszut – kontrabas, Jan Kaczmarzyk – altówka trzystrunowa, Mateusz Adamczyk – skrzypce.

Artystom towarzyszyć będzie kwintet smyczkowy Płockiej Orkiestry Symfonicznej, który od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi maestro Adam Klocek.

Podczas wieczoru zabrzmi autorska muzyka instrumentalna zespołu, w której dwa muzyczne światy, dwa rodzaje smyczkowego brzmienia przenikają się wzajemnie. VOŁOSI łączą współczesność z ludowością, klasykę z tradycją.

Bilety w cenie 50 zł* są już dostępne w sprzedaży w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl

*Z Płocką Kartą Mieszkańca bilety w cenie 40 zł

Kategoria: Aktualności

Sponsorzy

Miejska instytucja kultury

finansowana z budżetu miasta Płocka

Logo miasta Płock