Muzyczna podróż przez największe przeboje polskiej piosenki lat 60., 70., 80. i 90.
„Cztery dekady polskiej piosenki” 27 września o godzinie 19.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Dwójka niezwykle utalentowanych młodych wokalistów wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod kierownictwem muzycznym maestro Ariela Ludwiczaka zabiorą melomanów w muzyczną podróż przez największe przeboje polskiej piosenki lat 60., 70., 80. i 90.
W piątkowy wieczór zabrzmią doskonale znane i uwielbiane utwory ze wspomnianych czterech dekad, m.in.:
– „Wolność”, utwór z 1966 roku jednego z polskich pionierów poezji śpiewanej cieszącego się miłością publiczności już od początku lat 70. – Marka Grechuty.
– „Jej portret” z 1972 roku, najsłynniejszy i przez wielu uznawany za najpiękniejszy przebój Bogusława Meca. W tym samym roku na X Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę „Jej portret”.
– „Czas nas uczy pogody”, utwór Grażyny Łobaszewskiej z 1980 roku stał się największym przebojem artystki. Przez wielu uważany za jedną z najpiękniejszych polskich piosenek. Wspaniałej muzyce Krzesimira Dębskiego towarzyszy absolutnie wyjątkowy i emocjonalny tekst Jacka Cygana.
– „Aleja gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej z 1987 roku, to utwór należący do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku jej piosenki śpiewała i nuciła niemal cała Polska. Dla Sośnickiej teksty pisali najlepsi. Wśród kompozytorów znajdziemy m.in.: Andrzeja Korzyńskiego, Marka Dutkiewicza, Seweryna Krajewskiego czy Krzesimira Dębskiego, a za słowa utworów odpowiadali między innymi Janusz Kondratowicz, Jacek Cygan, Jonasz Kofta, Andrzej Mogielnicki, a nawet poeta Jerzy Ficowski. Zaś autorem muzyki do słynnej „Alei gwiazd”, tytułowego numeru z płyty wydanej w 1987 r. był Romuald Lipko, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, współzałożyciel i wieloletni lider Budki Suflera.
– „Sen o Victorii” zespołu DŻEM z 1991 roku, jedna z najpiękniejszych ballad w historii polskiej muzyki, ponadczasowy klasyk. Balladę tę skomponował Paweł Berger, zaś słowa napisał sam Ryszard Riedel. Utwór znalazł się w albumie „Detox”, wydanym w czerwcu 1991 roku. Co ciekawe, jako singiel został nagrany dopiero w 1998 roku wraz z piosenką „To tylko dwa piwa”, wykonywał je wówczas kolejny wokalista Dżemu – Jacek Dewódzki. Ciekawostkę może stanowić fakt, że tytułowa Victoria nie jest ukochaną kobietą wokalisty. Jest synonimem wolności, ponieważ oznacza „zwycięstwo„. Piosenka to hymn o marzeniu człowieka, by na całym świecie zapanowała wolność.
Ponadczasowe przeboje zabrzmią w wykonaniu dwójki fantastycznych wokalistów Wioli Malchar-Orynicz i Daniela Cebuli-Orynicza.
Wiola Malchar-Orynicz jest absolwentką Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Na profesjonalnej scenie teatralno-muzycznej pracuje nieprzerwalnie od 19 roku życia, debiutując w Gliwickim Teatrze Muzycznym, spektaklem High School Musical w reż. T. Dutkiewicza.
Współpracowała z teatrami w całej Polsce. Od 2011 roku Wiola Malchar-Orynicz jest członkiem zespołu aktorskiego Teatru Rozrywki. Poza rolami w spektaklach, śpiewa również jako solistka w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych chorzowskiej sceny.
Z wykształcenia jest również pedagogiem. Prowadzi warsztaty aktorskie i wokalne. W swoim dorobku posiada nagrania studyjne m.in. z Marcinem Wyrostkiem.
Daniel Cebula-Orynicz, finalista 6. edycji programu The Voice of Poland, laureat Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich ,,Pejzaż bez Ciebie”.
Absolwent wydziału jazzu w Katowicach, doktorant Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wokalista, trener zespołów wokalnych, kompozytor i producent muzyczny. Ponadto jest także dyrygentem warsztatów gospel, które odbywają się w całej Polsce. Współpracuje na stałe z chórami i zespołami wokalnymi w Polsce i za granicą. Występuje gościnnie w produkcjach musicalowych Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Jako producent muzyczny współpracuje z artystami, komponując ich autorski materiał. Współpracuje również z teatrami muzycznymi, komponując muzykę do spektakli.
Współpracował z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, m. in. Marcinem Wyrostkiem, Edytą Górniak, Margaret, Natalią Kukulską, Stanisławem Soyką, gościnne wystąpił także w nagraniach płytowych.
Jeśli nie zakupili jeszcze Państwo biletu na najbliższy koncert, gorąco zachęcamy, naprawdę warto!
Bilety w cenie 60 zł są dostępne w sprzedaży w kasie biletowej POS oraz na: https://www.bilety24.pl/organizator/plocka-orkiestra-symfoniczna-im-witolda-lutoslawskiego-838.html