Płockie Talenty wystąpią z Płocką Orkiestrą Symfoniczną
Zbliża się ostatni koncert 48. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W piątek, 13 czerwca o godzinie 19.00 odbędzie się koncert pn. „Płockie Talenty”, który corocznie organizowany jest we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego oraz Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I i II stopnia. Na scenie zaprezentuje się ośmioro najzdolniejszych uczniów płockich szkół muzycznych z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Adama Banaszaka.
Adam Banaszak – Kierownik muzyczny MACV – orkiestry instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej. Poprowadził przeszło 600 koncertów i spektakli, sprawował kierownictwo muzyczne lub podjął się współpracy przy przygotowaniu ponad 50 premier.
Konsekwentnie opiera swój repertuar na związkach muzyki, słowa i teatru. Szczególnie bliska jest mu włoska muzyka od bel canto do weryzmu: Cyrulik sewilski, Napój miłosny, Traviata, Rigoletto, Nabucco, Don Carlos, Madame Butterfly, Cyganeria, Tosca, Rycerskość wieśniacza, Pajace. Dyrygował premierami Cosi fan tutte, Wesela Figara, Czarodziejskiego fletu. Prowadził szereg spektakli ze ścisłego kanonu repertuaru operowego (Eugeniusz Oniegin, Halka, Faust, Carmen). Ważne miejsce w w jego repertuarze zajmują spektakle baletowe (Giselle, Don Juan Glucka, Dziadek do orzechów).
Istotną część działalności dyrygenta stanowi muzyka współczesna. Dokonał prawykonań oper Pawła Mykietyna (Czarodziejska góra) oraz Zygmunta Krauzego (Yemaya — Królowa Mórz). Wielokrotnie sięgał także do dzieł rzadziej wystawianych (Trouble in Tahiti Bernsteina, Głos ludzki Poulenca, Curlew River i The Burning Fiery Furnace Brittena).
Prowadzi koncerty filharmoniczne, nagrywał m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jego spektakle i koncerty transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (TVP Kultura, Drugi Program Telewizji Polskiej, Drugi Program Polskiego Radia, Rundfunk Berlin Brandenburg i in.). Występował na festiwalach: Nostalgia, Malta, Warszawska Jesień i Sacrum Profanum.
Jest adiunktem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu ze stopniem doktora habilitowanego. Wcześniej był m.in.: dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej. Prowadził spektakle w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Operze Nova w Bydgoszczy.
W przygotowaniach do koncertu ponownie weźmie udział Justyna Chmielek – Korbut, Dyrygent – Rezydent Płockiej Orkiestry Symfonicznej w latach 2024 – 2025.
Młodzi, utalentowani, nagradzani w konkursach i z ogromną artystyczną przyszłością uczniowie płockich szkół muzycznych zaprezentują swoje niezwykłe talenty i umiejętności przy wykorzystaniu szerokiej gamy instrumentów, poczynając od ludzkiego głosu poprzez akordeon, tubę, obój, saksofon, klarnet, wiolonczelę i skrzypce.
W tegorocznej edycji „Płockich Talentów” wystąpią: Katarzyna Brzezińska (akordeon), Maciej Mierzejewski (tuba), Filip Igielski (obój), Sandra Studzińska (saksofon), Dominika Wiśniewska (śpiew), Antonina Ogończyk-Mąkowska (wiolonczela), Ewelina Rasińska (klarnet) i Krzysztof Oprawka (skrzypce).
W programie koncertu usłyszymy utwory kompozytorów takich jak: Ole Schmidt, Ralph Vaughan Williams, Franz Krommer, Paul Maurice, Wolfgang Amadeusz Mozart, Camille Saint-Saëns, Louis Spohr oraz Niccolo Paganini.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, bilety w cenie 40 zł (z Płocką Kartą Mieszkańca w cenie 20 zł) można nabyć w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl: https://www.bilety24.pl/organizator/plocka-orkiestra-symfoniczna-im-witolda-lutoslawskiego-838.html
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent – rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.