W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej "Requiem" na rozpoczęcie sezonu - Płocka Orkiestra Symfoniczna

Pokaż wyszukiwarkęPokaż narzędzia dostępności
Płocka Orkiestra Symfoniczna Aktualności W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej „Requiem” na rozpoczęcie sezonu

W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej „Requiem” na rozpoczęcie sezonu

W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej Requiem na rozpoczęcie sezonu

Koncert inaugurujący 47. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w bazylice katedralnej. Usłyszymy słynne „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wraz z płockimi symfonikami wystąpi Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Wydarzenie jest częścią XXI Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej. Wstęp wolny.

Powstałe w 1791 roku „Requiem d-moll KV 626” to jedno z najwspanialszych dzieł muzyki sakralnej, którego Mozart nie zdążył dokończyć. Jego napisanie zlecił anonimowo w 1791 roku hrabia Franz von Walsegg zu Stuppach, który chciał uczcić swoją przedwcześnie zmarłą żonę. Mozart nigdy nie poznał nazwiska zleceniodawcy. Pisząc mszę, kompozytor był już u kresu sił. Jednocześnie pracował nad operami „Czarodziejski flet” i „Łaskawość Tytusa”. Zmarł 4 grudnia w wieku 35 lat. Dzieło dokończył jego przyjaciel, Franz Xaver Süssmayr, którego autorstwu przypisuje się części „Sanctus”, „Benedictus” i „Agnus Dei”. Prapremiera utworu odbyła się 14 grudnia 1793 roku w posiadłości hrabiego pod Wiedniem.

Płocka Orkiestra Symfoniczna i chórzyści zapraszają na koncert 17 września o godz. 19.00. Wykonanie poprowadzi włoski dyrygent, pianista i kompozytor Francesco Bottigliero. Studiował w Konserwatorium w Salerno w klasie kompozycji i fortepianu oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w Neapolu. Swoje umiejętności doskonalił również na wydziale pedagogiki muzycznej i dyrygentury chóralnej. Dodatkowo obronił dyplom magistra filozofii. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych i muzyki kameralnej (m.in. I nagrody na IX Narodowym Konkursie Città di Valentino w Taranto oraz na Międzynarodowym Konkursie Forgione-Isole Borromee Verbania 2003).

Debiutował w Teatro Mancinelli w Orvieto. Współpracował z Narodową Orkiestrą Filharmonii w Sibiu w Rumunii, Mołdawską Orkiestrą Symfoniczną w Kiszyniowie, Philarmonisches Orchester w Erfurcie, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką, Operą Śląską w Bytomiu. W roku 2016 nagrał album „Canción”, zawierający kompozycje własne na fortepian, wiolonczelę, skrzypce i sopran. W 2019 roku – „Portrety” z utworami inspirowanymi m.in. obrazami Vincenta van Gogha.

Partie solowe wykonają: Julia Chętka (sopran), Paulina Banaszczak (alt), Albert Rugieł (tenor) i Michał Kędzierski (bas). Organizatorami koncertu są: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Katedralnego Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses i parafia katedralna. Honorowy patronat objęli: ks. bp. Szymon Stułkowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Również 17 września odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Wędrówki po pięciolinii”. O godz. 10.30 i 11.30 Ciocia Ada (Adriana Wdziękońska), Marta Ustyniak-Babińska (sopran), Konrad Nowakowski (klarnet), Katarzyna Beresińska (wiolonczela) i Artur Pilch (fortepian) zapraszają na „Zasłyszaną melodyjkę”. Tytuł koncertu został zaczerpnięty z utworu Witolda Lutosławskiego, którego imię nosi Płocka Orkiestra Symfoniczna. Rozpoczynając nowy sezon koncertowy, organizatorzy chcą przypomnieć postać swojego patrona i jego bogatą twórczość skierowaną do dzieci. Bilety w cenie 15 zł dla dziecka i 20 zł dla dorosłego są do nabycia w kasie biletowej POS oraz w serwisie Bilety24.pl.

(lesz)

Kategoria: Aktualności

Sponsorzy

Miejska instytucja kultury

finansowana z budżetu miasta Płocka

Logo miasta Płock