W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej "Romantyczna klasyka" - Płocka Orkiestra Symfoniczna

Pokaż wyszukiwarkęPokaż narzędzia dostępności
Płocka Orkiestra Symfoniczna Aktualności W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej „Romantyczna klasyka”

W Płockiej Orkiestrze Symfonicznej „Romantyczna klasyka”

Plakat koncertu Romantyczna Klasyka

Po otwierającym sezon artystyczny „Requiem” Mozarta, które rozbrzmiewało w murach bazyliki katedralnej, płoccy symfonicy zapraszają na kolejny koncert. 29 września gwiazdą będzie jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, Tomasz Strahl, w którego wykonaniu usłyszymy „Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129” Roberta Schumanna.

Tomasz Strahl jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Konserwatorium Wiedeńskim u Tobiasa Kühne. Był laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w Hiszpanii (1991 r.). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC.

Artysta od wielu lat koncertuje w kraju i za granicą. Odbył tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem w jego karierze było wykonanie „Koncertu wiolonczelowego” Witolda Lutosławskiego w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993 r.). W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie „II Koncertu wiolonczelowego” Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005 r.) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Tomasz Strahl dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. W 2019 r. otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, a w 2020 r. za Album Roku Muzyka Kameralna. W 2020 r. wystąpił w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą maestro Antoniego Wita.

Od 2012 roku wiolonczelista bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem współpracy jest również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina (DUX).

Tomasz Strahl jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

Soliście będzie towarzyszyć Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W programie koncertu są: Uwertura do opery „Ruiny Babilonu” Karola Kurpińskiego oraz V Symfonia B-dur D 485 Franza Schuberta.

Bilety na koncert „Romantyczna Klasyka” kosztują 40 zł. Można je kupić w kasie biletowej POS lub w serwisie Bilety24.pl.

(lesz)

Kategoria: Aktualności

Sponsorzy

Miejska instytucja kultury

finansowana z budżetu miasta Płocka

Logo miasta Płock